Mårten Olsson i Torp nr 115 står som tegelbruksägare (och bonde) från 1858. Han anställer en tegelformare som heter Magnus Svensson 1857 och 1858 en tegelmästare Magnus Eriksson, båda närmast från Söderåkra, där det kanske funnits ett tegelbruk.
1861 ledde en konflikt med Mårtens bror och granne Anders Olsson i Torp 114 om att han inte fick ta lera till tegelbruket på deras mark, till att Mårten fick flytta till torpet Sion och han försöker arrendera ut bruket.
Annons i Karlskrona Veckoblad 19 nov 1862 utbjudes att arrendera tegelbruket. ”Brukets redskap, hus och byggnader öfwerlämnas, deribland en inhus-byggnad som innehåller 2:ne rum, kök och wind. ” Han verkade inte ha fått någon respons på sin lockande annons, och tegelbruket förföll. Idag syns inga spår av byggnaderna eller verksamheten på platsen. Leran till teglet togs i Hålorna ute på åkern på vägen mot Östernäs, ett par hundra meter norr om tegelbruket. Där är nu en aldunge mitt på åkern, precis på gränsen mellan ägorna.
Man gjorde mursten och taktegel.

Lämna ett svar